Blog

8 najważniejszych rzeczy, które musisz wiedzieć przed zakupem drona do fotografii.

8
Wiedza

8 najważniejszych rzeczy, które musisz wiedzieć przed zakupem drona do fotografii.

8 najważniejszych rzeczy, które musisz wiedzieć przed zakupem drona do fotografii.

 

 

Drony pozwalają na robienie zdjęć, które wcześniej mogły być wykonywane tylko z helikopterów lub samolotów. Coraz więcej fotografów kupuje drony i próbuje swoich sił właśnie za pomocą BSP.

 

Jeśli jesteś nowy zarówno w dronach, jak i w fotografii, zacznij od przeczytania Przewodnika zakupu dronów DJI. Przedstawia on wszystkie kluczowe elementy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze drona do fotografii, w tym bezpieczeństwa lotu, systemu obrazowania, systemu transmisji, inteligentnych funkcji, poręczności i serwisu.

 

Jako pięcioletni fotograf i trzyletni pilot Phantoma, przedstawiam Tobie 8 rzeczy, o które warto pomyśleć przed zakupem drona do fotografii:

 

1.  Jakość obrazu jest najważniejsza.

 

Jeśli posiadasz jakąkolwiek wiedzę o aparatach, będziesz wiedział, że sensory mają bezpośredni wpływ na jakość obrazu. Dotyczy to również dronów. Na rynku, 1-calowy sensor pojawia się jako nowy standard wykorzystywany przez drony konsumenckie, takie jak Mavic 2 Pro, Phantom 4 Pro V2.0. Najpotężniejszy profesjonalny dron do fotografii to Inspire 2 (z aparatem Zenmuse X5), posiada on 4/3-calowy sensor CMOS.

 

 

Większy CMOS ułatwia wykonywanie wysokiej jakości zdjęć przy słabym oświetleniu, ale jeśli nie robisz zdjęć głównie w nocy, nie martw się aż tak bardzo. Zgodnie z naszymi testami, Mavic Pro i Phantom zapewniają wysoką jakość zdjęć w ciągu dnia.

 

Mavic Pro / Fotograf: Calin Stan

 

2. Potrzebujesz wideo w jakości 4K?

 

Rozdzielczość wideo dronów może wahać się od gorszej jakości HD do 4K. Jeśli edycja wideo wymaga dodania filtra i wysłania do Facebooka lub Instagramu, wystarczy nagrywanie w rozdzielczości 1080p. Ale jeśli jesteś vloggerem lub chcesz nagrywać film w lepszej jakości pracuj w rozdzielczości 4K. Edycja wideo zmniejsza rozdzielczość materiału filmowego dzięki skalowaniu, obracaniu i kadrowaniu. Jeśli zaczynasz od materiału źródłowego 1080p, otrzymany materiał wideo może być znacznie mniej ostry. Wideo 4K daje Ci mnóstwo dodatkowych pikseli do odtwarzania.

 

Możesz również zobaczyć klatki na sekundę (fps) wymienione w specyfikacji drona. Fps dyktuje, ile unikalnych kolejnych zdjęć aparat może obsłużyć w każdej sekundzie. Od 24 klatek na sekundę do 30 klatek na sekundę nagrywa płynny materiał filmowy. Jednak w przypadku efektów specjalnych, takich jak spowolnienie ruchu, możesz potrzebować 60 klatek na sekundę.

 

3. Czy obsługa w formacie Raw/DNG jest konieczna?

 

Jeśli nie wykonujesz postprodukcji w Lightroomie lub Photoshopie, zignoruj tę sekcję. Ale prawie każdy fotograf edytuje swoje zdjęcia w ten sposób. Jeśli dron może robić zdjęcia RAW/DNG, pozwala to na wiele opcji edycji w post-produkcji. W formacie RAW/DNG, zdjęcie zapisuje wszystkie dane otrzymane przez sensor aparatu. Jest to szczególnie pomocne przy nocnych sesjach zdjęciowych. Formaty RAW/DNG dają więcej możliwości fotografom dronowym.

 

 

(Lewa to surowe zdjęcie, które zrobiłem z P4P. Prawa to finalny efekt po edycji.)

 

4. Czy dron utrzymuje stabilną pozycję?

 

Stabilna pozycja (zawis) drona w powietrzu jest niezwykle ważne dla jakości obrazu. Jeśli dron będzie łapał podmuchy wiatru i jego pozycja będzie niestabilna to spowoduje rozmycie obrazu. Stabilny zawis drona w powietrzu wymaga zaawansowanego systemu sterowania (kontroler/nadajnik) i czujników pokładowych. Dlatego wielu pilotów zgadza się, że drony DJI wyprzedzają pod tym względem inne marki dostępne na rynku. Nie wierzysz mi? Obejrzyj kilka filmów o dronach DJI na YouTube i sprawdź ich funkcję zawisu. Nie trzeba dodawać, że nawet funkcja zawisu Sparka jest szczególnie dobre.  

 

 

5. Zakup fotograficznego drona z gimbalem.

 

Gimbal to kluczowy element wyposażenia drona do uzyskania stabilnego wideo. Niektóre tańsze drony oferują tylko gimbale jako akcesoria lub nie oferują ich wcale. Zawsze pamiętaj, aby wybrać drona z zamontowanym gimbalem, aby uniknąć braku stabilizacji. O ile mi wiadomo, seria DJI Phantom była pierwszą konsumencką serią dronów wyposażonych w 3-osiowe gimbale. Nowy Mavic 2 wykorzystuje również malutki 3-osiowy gimbal zaprojektowany dla mniejszych dronów, który okazuje się być ewolucyjnym wzorcem w technologii stabilizacji.

 

 

6. Nie martw się o czas lotu.

 

Oto prawda: większość dronów nie może latać dłużej niż 30 minut (Chyba że mówimy o Matrice). Przemysł dronów nie ma jeszcze rozwiązania tego problemu. Drony, których czas lotu przekracza 20 minut, są uważane za najwyższy poziom w branży. Zdecydowanie lepiej jest wybrać drona o dłuższym czasie lotu, takiego jak Mavic 2, który charakteryzuje się maksymalnym czasem lotu wynoszącym 31 minut. Jednak ważniejsza jest nauka jak najlepiej wykorzystać każdą sekundę i kupić co najmniej dwie dodatkowe baterie.

 

7. Inteligentne funkcje.

 

Dobre drony zwykle bywają drogie. Nie tylko dlatego, że mają dobrą jakość obrazu i dobry system sterowania, ale także dlatego, że są wyposażone w inteligentne funkcje wspomagające fotografowanie. Drony mogą automatycznie śledzić Cię, latać po punktach orientacyjnych, wykonywać selfie za pomocą gestu i nie tylko. Różne drony mają swoje unikalne cechy. Mavic 2 Zoom, na przykład, posiada dwukrotny zoom optyczny, który pozwala użytkownikom przejść do ujęcia z bliska bez przeszkadzania swojemu obiektowi. Aparat Phantom 4 Pro jest wyposażony w mechaniczną migawkę, która redukuje zniekształcenia podczas fotografowania obiektów poruszających się z dużą prędkością, podczas gdy profesjonalny model Inspire 2 obsługuje sterowanie przez dwóch operatorów.

 

 

8. Kup popularnego drona.

 

Istnieje wiele korzyści z posiadania popularnego drona. Na początek, powiedzmy, że znajdziesz problem z dronem. Z popularnych modeli dronów, można szybko znaleźć rozwiązanie poprzez innych pilotów, pytania na forach internetowych lub grupach mediów społecznościowych. Tymczasem na YouTube dostępne są tysiące porad i filmów instruktażowych, które mogą pomóc Ci stać się lepszym pilotem i fotografem. Możesz również kupić cały szereg akcesoriów innych firm.

 

Rekomendacje dronów DJI do fotografii:

 

 1. Mavic 2  jest najnowszym flagowym dronem konsumenckim DJI, który jest idealny dla profesjonalistów i entuzjastów. Użytkownicy mają do wyboru dwie potężne opcje obiektywów z Mavic 2: Pro i Zoom. Z Pro, dostaniesz aparat Hasselblad 1 cal CMOS, podczas gdy Mavic 2 Zoom ma 1/2,3-cal i 12-megapikseli z dwukrotnym zoomem optycznym. Oba oferują 31 minut lotu, 8-kilometrową transmisję, wielokierunkowe wykrywanie przeszkód oraz wystarczająco łatwe w użyciu tryby lotu i funkcje, aby fotografowanie stało się dziecinnie proste. 

 

Szybkie informacje: 

– Dwie opcje obiektywu: Pro i Zoom

– Do 31 min czasu lotu

– Prędkość maksymalna 72 kph maks. prędkość

– 8 km – zasięg transmisji

– Czujniki po wszystkich stronach w celu zaawansowanego unikania przeszkód.

– Kreatywne opcje fotografowania, takie jak Dolly Zoom i Hyperlapse.

 

2.  Mavic Air

Mavic Air to profesjonalny dron zapakowany w małe, przenośne opakowanie. Jest idealny dla hobbystów lub pilotów, którzy interesują się fotografią wysokiej jakości, ale wymagają drona, który można łatwo zabrać w podróż. Kompaktowość nie oznacza jednak, że stracisz na wydajność i jakości. Z 12 MP zdjęć i wideo 4K 30fps, Mavic Air jest porównywalny do jednych z najlepszych dronów fotograficznych na rynku.

 

Szybkie fakty:

– 430 g

– Czas lotu do 21 min.

– maks. prędkość 68 km/h maks. prędkość

– Wyposażony w zaawansowane systemy wspomagania (APAS).

 

 

3.  Inspire 2

Profesjonalni fotografowie i filmowcy dronowi uwielbiają Inspire 2. Ten rewolucyjny dron nagrywa do 6K w Cinema DNG RAW. Osiąga prędkość od 0 do 80 km/h w ciągu pięciu sekund i osiąga prędkość do 94 km/h z podwójnym sterowaniem operatora, kamerą FPV i obracającym się o 360° gimbalem. Inspire 2 jest doskonały dla każdego, kto chce dodać do swojego biznesu fotograficznego hollywoodzkiego drona o najwyższej jakości.

 

Szybkie fakty:

 

Czas lotu do 27 minut.

– 94 km/h maksymalna prędkość 

– Kamery wymienne (Zenmuse X4S, X5S i X7)

– System podwójnych akumulatorów

– Akumulatory samonagrzewające się

 

4. Phantom 4 Pro V 2.0

Stworzony dla profesjonalnych fotografów, Phantom 4 Pro V2.0 zachowuje wiele wspaniałych funkcji oryginalnego Phantom 4 Pro, jednocześnie dodając kilka ciekawych usprawnień. Wśród największych ulepszeń jest nowy kontroler, który posiada system transmisji OcuSync. Pozwala to na przełączanie pomiędzy 2,4 GHz i 5,8 GHz w celu zapewnienia czystej transmisji z odległości do 7 km. 1-calowy sensor rejestruje zdjęcia o rozdzielczości 20 MP lub wideo o prędkości 4K 60 klatek na sekundę, zapewniając wyjątkową wydajność fotograficzną, z której znana jest seria Phantom.

 

Szybkie fakty:

– Czas lotu do 30 min.

– Prędkość max. 72 kph

– Pilot zdalnego sterowania OcuSync HD z maksymalnym zasięgiem transmisji 7 km

– Inteligentne tryby lotu (ActiveTrack, TapFly, Draw)

 

5. Mavic Pro

DJI Mavic Pro jest znany ze swojej niesamowitej wszechstronności. Z tym opisem nie mógłbym się bardziej zgodzić. Jest w stanie wykonać 12-megapikselowe zdjęcia DNG, wideo 4K 30 fps, posiada 7 km zasięgu i 27 minut czasu lotu. Jakby tego było mało, posiada 3-osiowy mechaniczny gimbal, wiele inteligentnych trybów lotu do fotografii oraz zaawansowany system bezpieczeństwa lotu DJI.

 

Szybkie fakty:

– Czas lotu do 27 min.

– 65 kph maksymalna prędkość

– System FlightAutonomy inteligentnie wyczuwa i unika przeszkódy.

– Inteligentne tryby lotu (ActiveTrack, TapFly, Gesture mode)

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Wishlist 0
Open wishlist page Continue shopping