https://flyandfilm.pl/

Blog

5 powodów, dla których warto wykorzystać DJI Matrice 300 RTK do inspekcji linii energetycznych.

dji matrice 300rtk inspekcja
DJI Academy / Wiedza

5 powodów, dla których warto wykorzystać DJI Matrice 300 RTK do inspekcji linii energetycznych.

 

Lider rynku Bouygues E&S EnerTrans AG nabywa nowego drona DJI, odpornego na warunki atmosferyczne, aby zapewnić bezpieczne i nieprzerwane dostawy energii elektrycznej.

To, że drony usprawniają pracę podczas inspekcji linii energetycznych i czynią ją bezpieczniejszą i wydajniejszą, nie jest nowością dla firm działających w sektorze dostaw energii.

Bouygues E&S EnerTrans AG, z siedzibą w Zurychu, z biurami w Szwajcarii i Niemczech oraz 150 pracownikami pracującymi w sektorze wysokich i średnich napięć, polega głównie na dronach do kontroli linii energetycznych od 2014 r.,

Od inspekcji linii energetycznych i fotowoltaicznych po lotnicze modelowanie 3D i operacje na zlecenie policji, szwajcarska firma zajmuje się wykrywaniem potencjalnych uszkodzeń i przeprowadzaniem napraw w lokalnych i krajowych sieciach energetycznych za pomocą dronów i zaawansowanych kamer, w tym Zenmuse H20T.

Zalety wykorzystania dronów DJI:

1. Nieprzerwane operacje przy niesprzyjającej pogodzie

Dla firmy, która posiada unikalne podejście do inspekcji, w miejscu gdzie odcinki sieci nie muszą być wyłączane podczas testów, aby zagwarantować nie przerwaną dostawę energii elektrycznej, poleganie na odpornej na warunki pogodowe platformie UAV, takiej jak Matrice 300 RTK, jest najwyższym priorytetem. 

DJI Academy Matrice 300RTK

“Dzięki zawierającemu IP45, dron może być używany bez wahania nawet podczas opadów ” – mówi Tschachtli, podkreślając znaczenie możliwości zaoferowania klientom komfortu ciągłego dostępu do energii elektrycznej w złych warunkach pogodowych.”

2. Nowy poziom bezpieczeństwa

Nie ulega wątpliwości, że dzięki technologii dronów wspinanie się na konstrukcje energetyczne w celu przeprowadzenia inspekcji należy do przeszłości, ale to tylko jeden z problemów, z jakimi inspektorzy mają do czynienia w codziennej pracy. Jeśli chodzi o inspekcje linii energetycznych, Matrice 300 RTK przenosi pojęcie “bezpieczeństwa” na zupełnie nowy poziom.

Inspekcja energetyczna drony DJI Academy

„”Podczas operacji jakim jest inspekcja ważne jest utrzymanie wysokiego poziomu wytrzymałości psychicznej i koncentracji” – wyjaśnia Tschachtli. “Możemy nie widzieć, jakie napięcia i moce są przesyłane przez systemy, a niewidzialne pola magnetyczne mogą zakłócić działanie systemów elektronicznych drona”. Unowocześniony OcuSync Enterprise i AES-256 Encryption zapewniają stabilne i niezawodne połączenie oraz transmisję danych podczas lotów w środowiskach o wysokim poziomie zakłóceń, co przekłada się na bezpieczne operacje.”

3. Dłuższe loty, nieprzerwana praca

Wywiązując się ze swojego zobowiązania do zapewnienia nieprzerwanego dostępu do dostaw energii, inteligentny akumulator TB60 z możliwością wymiany oznacza dla Bouygues E&S EnerTrans AG prawie dwukrotnie dłuższy czas lotu niż zwykle.

dji matrice 300rtk inspekcja

“Zwiększyliśmy naszą wydajność dzięki systemowi baterii wymienianych w M300” – mówi Tschachtli. “Brak konieczności ponownego uruchamiania drona, gdy przełączamy się między naszymi trzema zestawami baterii, zminimalizował przestoje”.

W każdej misji czas jest ważny, ale baterie nie są jedynym elementem, który sprawia, że inspekcja jest bardziej efektywna. “Kamera jest wielkim osiągnięciem”, mówi Tschachtli, odnosząc się do Zenmuse H20T typu all-in-one z funkcjami termicznymi, zoomem, laserem i rgb. “Podczas tego samego lotu można zbierać różne dane bez konieczności zmiany kamery. Dla pilota, jak i operatora, jest to bardzo pomocne i efektywne czasowo: mniejsza waga oznacza dłuższy lot.”

4. Termowizja i bezproblemowa integracja

Nie bez powodu Matrice 300 RTK został okrzyknięty narzędziem marzeń inspektora. Dla Tschachtli, termowizja i bezproblemowa integracja wyróżniają się na tle wielu innych cech Matrice 300 RTK. 

Z jednej strony, możliwości termowizyjne pozwalają na szybkie i precyzyjne zlokalizowanie uszkodzonych miejsc w systemach fotowoltaicznych. Ponieważ poszczególne przewody są zazwyczaj łączone za pomocą połączeń zaprasowywanych, jeśli nie są one wykonane prawidłowo lub jeśli się zużyją, powstaje opór i element się nagrzewa. Dlatego też nowe przewody są sprawdzane pod kątem wad produkcyjnych po ich pierwszym uruchomieniu. 

Jednocześnie Zenmuse H20T łączy wszystkie istotne dla nich systemy rejestracji w jednym urządzeniu. “Pozwala to wydłużyć czas lotu” – mówi Tschachtli. 

matrice 300 rtk dji academy

„”To, co zrobiło na nas wrażenie w Matrice 300 RTK, to fakt, że sterowanie wszystkimi funkcjami rejestracji za pomocą zintegrowanego ekranu dotykowego na kontrolerze jest bardzo intuicyjne, co znacznie ułatwia pracę” – dodaje. „

5. Cicha, nieinwazyjna praca

Jednym z wyzwań, przed jakimi stanęła firma Bouygues E&S EnerTrans AG podczas integracji dronów z tradycyjnymi metodami inspekcji, oprócz konieczności pogodzenia potrzeb operacyjnych i zgodności z przepisami, jest akceptacja społeczna. 

“Matrice 300 RTK jest znacznie cichszy niż jego poprzednicy. Bardzo cieszy nas ta znaczna redukcja poziomu hałasu, ponieważ oznacza to, że nasza praca przyciąga jeszcze mniej uwagi osób postronnych” – mówi Tschachtli, chwaląc śmigła drona pracujące na dużej wysokości i emitujące niski poziom hałasu.

 

Potrzebujesz konsultacji w kwestii doboru szkolenia pod kątem inspekcji? Sprawdź koniecznie nasze szkolenia specjalistyczne w DJI Academy.