7 błędów ustawienia kamery drona

08-06-2019

 

Dobre ustawienie kamery dronowej to połowa sukcesu w robieniu doskonałych zdjęć z lotu ptaka. Wyrafinowane techniki latania pomogą Ci znaleźć idealny kąt, ale bez poprawnych ustawień aparatu Twój ostateczny obrazek będzie daleki od planowanego. Aby pomóc Ci, podsumowaliśmy 7 typowych błędów ustawień aparatu, które pomogą uzyskać informacje przed dotknięciem przycisku migawki!

 

1. Tryb ekspozycji

Dlaczego Twoje zdjęcie czasami wygląda na zbyt białe lub czarne? Sprawdź tryb ekspozycji! Możesz wybrać tryb AUTO lub M (ręczny). Bardzo łatwo jest uzyskać prześwietlone lub niedoświetlone obrazy, gdy nie znajduje się w trybie automatycznym. Na przykład niektórzy piloci mogą korzystać z trybu M i ustawiać długi czas otwarcia migawki dla zdjęć nocnych. A jeśli zapomnisz zresetować aparat do fotografowania w warunkach oświetlenia dziennego, otrzymasz biały obraz. Dlatego, aby uniknąć tej sytuacji, zalecamy najpierw wybrać tryb automatyczny, aby sprawdzić obraz, a następnie przejść do trybu ręcznego, aby dostosować ustawienia.

 

 

2. Kompensacja EV

Teraz, gdy wybrałeś właściwy tryb ekspozycji, ale obraz nadal wygląda zbyt jasno lub zbyt ciemno rozwiąż to, dostosowując EV (wartość ekspozycji), aż obraz na ekranie zostanie poprawnie naświetlony. W najprostszym przypadku zmiany EV + rozjaśnią obraz, a zmiany EV spowodują przyciemnienie obrazu. Idealne ustawienie EV dla jednej sceny może być całkowicie inne dla innego zdjęcia. Dlatego zawsze dostosowuj ustawienie EV do konkretnego oświetlenia.

 

 

Należy jednak pamiętać, że nie można zmienić EV w trybie ręcznym, ponieważ kompensacja ekspozycji jest uzyskiwana przez regulację czułości ISO lub prędkości migawki.

 

3. ISO

Za dużo szumu na zdjęciu? Wysoka czułość ISO umożliwia fotografowanie przy krótkim czasie otwarcia migawki lub w słabym oświetleniu, ale prowadzi również do zwiększenia szumów. W ciągu dnia wysoka czułość ISO powoduje zazwyczaj zbyt jasny i zaszumiony obraz. Z tego powodu sprawdź, czy czułość ISO jest zbyt wysoka, jeśli obraz ma za dużo szumu.

 

 

Jeśli nie masz pewności, jak ustawić ISO, spróbuj użyć Auto ISO, aby aparat automatycznie wybrał odpowiednią wartość.

 

4. Balans bieli

Kolory na zdjęciach nie wyglądają dobrze? Gdy twoje zdjęcia pojawiają się z nieciekawą barwą, powinieneś wyregulować balans bieli. Różne źródła światła mają różne temperatury. Ponieważ kamera nie może się do niej automatycznie dostosować, musisz ręcznie zmodyfikować tonację obrazu. Aby było to tak proste, jak to możliwe: aparat musi dodać ciepłe odcienie w chłodnym świetle i chłodne w ciepłym świetle, aby zbliżyć się do tego, co obserwujesz. Zalecamy korzystanie z automatycznego balansu bieli, ponieważ działa on dobrze w większości sytuacji.

 

 

Pamiętaj, że możesz dostosować balans bieli bez pogorszenia jakości obrazu w edytorze zdjęć, jeśli fotografujesz w formacie RAW. Ale jeśli zostanie nakręcony w formacie JPEG, obraz straci nieco na jakości.

 

 

5. Ostrość

Masz rozmazane zdjęcia? Próbowałeś dotknąć ekranu, aby ustawić ostrość, ale nie działał? 

Może się tak zdarzyć, gdy wybierzesz tryb MF (ręczne ustawianie ostrości). Przełącz na AF (automatyczna regulacja ostrości), dzięki czemu możesz dotknąć, aby ustawić ostrość. Jednak gdy jest ciemno, a autofokus nie działa, możesz przełączyć się na MF i aktywować szczyt ostrości. Pomoże to uzyskać dokładną ostrość.

 

 

6. Format

Czy zauważyłeś, że czasami jakość zdjęć została zmniejszona po przetworzeniu? 

W tej sytuacji możesz sprawdzić format obrazu. DJI oferuje trzy opcje formatu zdjęć: JPEG, RAW i JPEG + RAW. Zalecamy korzystanie z RAW, jeśli zamierzasz później edytować zdjęcie. Pamiętaj, że RAW zachowuje znacznie więcej informacji i szczegółów niż JPEG. 

Możesz więc edytować RAW bez obniżania standardu obrazu.

 

 

7. Tryb zdjęć

Wiele zdjęć na raz? Drony DJI obsługują różne tryby zdjęć - Single, Multiple, AEB, HDR, Timed Shot itp. Przejdź do menu trybu zdjęć i upewnij się, że wybrałeś Single Shot.

 

 

Zrozumienie różnych przycisków w menu aparatu może być trudne, ale warto. Naucz się na tych błędach, aby uzyskać dobrej jakości zdjęcia i przenieść swoje umiejętności fotograficzne na wyższy poziom.

 

Sprawdź również szkolenia dronowe w DJI Academy oraz szkolenia warsztatowe Fotografia z Drona.

 

źródło: store.dji.com

jesteśmy partnerem
technologicznym
WOŚP
policja straz-graniczn sluzby-bezpieczenstwa traz-pozarna wat instytut-lotnictwa gddkia skanska udt ge pge pkp-cargo pzpn pzu uniwersytet-warszawski

Jesteśmy w rejestrze:

Nasi partnerzy:

DJI
Flir
DJI Academy
Samsung