Szkolenia specjalistyczne
13 stycznia 2022 2022-04-28 11:32Szkolenia specjalistyczne
Termowizja z drona – szkolenie
Wykorzystanie kamery termowizyjnej w BSP umożliwia szybkie i precyzyjne operacje takie jak przeprowadzenie kontroli budynków, dachów, kominów czy instalacji. Przy pomocy kamery termowizyjnej drony mogą lokalizować ogniska pożarów, sprawdzać temperatury zbiorników wodnych i z powietrza uczestniczyć w poszukiwaniach ludzi.
Szkolenia z użyciem takich kamer przeznaczone są dla przedsiębiorców i osób prywatnych, których praca wiążę się z pozyskiwaniem termogramów – zapisów obrazu cieplnego. Uczestnicy kursu zdobędą wiedze i praktyczne umiejętności, takie jak analiza obrazu z kamery, jej rodzaje i wiele więcej.
Jakie zastosowanie mają drony we współczesnym świecie
Drony zyskują coraz większą popularność, nie tylko jako rozrywka czy rekreacja. Bezzałogowe statki powietrzne znalazły zastosowanie w różnych gałęziach gospodarki. Dzięki swojemu kształtowi mogą być wykorzystywane w trudno dostępnych miejscach dla człowieka, umożliwiają nagrywanie, analizy i pomiary poboru wody oraz smogu, czy weryfikacji produktów używanych do ogrzewana budynków. Drony mogą być wykorzystywane do zapisu postępów prac budowalnych, restrukturyzacji dróg, w geodezji do mapowania terenu i obiektów, w tych sektorach ważną rolę odgrywa także fotogrametria. Rolnictwo precyzyjne używa dronów w celu wykonania pomiarów i monitorowania wzrostu upraw.
Dron jako narzędzie do pozyskiwania danych
BSP okazują się coraz częściej niezastąpionym sposobem pozyskiwania danych, ich atutem jest możliwość dotarcia w miejsca niedostępne dla człowieka. Przetwarzanie takich danych umożliwia technika obrazowania fotogrametrycznego. Fotogrametria z drona umożliwia bardzo dokładne pomiary z powietrza, dzięki nim można uzyskać chmury punktów, ortofotomapy i modele 3D czy opracować numeryczny model pokrycia terenu.
Szkolenie dronowe dla służb
Szkolenia specjalistyczne z wykorzystaniem dronów są kierowane szczególnie dla służb mundurowych i ratowniczych. Kurs umożliwia zdobycie potrzebnej wiedzy o dronach, stosowanych również przez cywili, wykonywanie poprawnych nalotów, poznanie metod przeciwdziałania niewłaściwemu korzystaniu z urządzeń i możliwości podniesienia bezpieczeństwa ludzi oraz obiektów. W zakresie usług szkoleniowych znajduje się np. metoda termowizyjna, która zwiększa skuteczność i skraca czas poszukiwań, monitoring imprez masowych, pożarów czy ruchu drogowego.
Szkolenia specjalistyczne
Szkolenia specjalistyczne koncentrują się wokół potrzeb klientów. W ofertach można znaleźć wiele kursów na drona z kamerą termowizyjną lub z fotogrametrii niskiego pułapu. Uprawnienia zdobyte podczas szkolenia mają na celu przygotowanie pilota BSP do wykonywania bezpiecznego nalotu, omawiane na nim jest ich prawidłowe planowanie. Szkolenia specjalistyczne rozwijają umiejętności i podnoszą kwalifikacje operatora drona.
Szkolenie teoretyczne składa się z podstawowych zagadnień takich jak: przygotowania do misji, opracowanie zebranych przez drona danych, planowanie misji i nalotów dronem.
Zajęcia praktyczne
Szkolenie praktyczne realizowane jest w wyznaczonym do tego terenie. W trakcie kursu ćwiczone jest na przykład poprawne wykonanie nalotu fotogrametrycznego, wyjaśniane jest optymalne planowanie i realizowanie takiego lotu. Ćwiczenia w terenie są uzależnione od warunków meteorologicznych.
Fotogrametria z drona – szkolenie
Postępujący rozwój bezzałogowych statków powietrznych wpłynął na rozpowszechnienie opracowań z dziedziny fotogrametrii niskiego pułapu. To ona umożliwia wykonywanie dokładnych pomiarów na podstawie zdjęć, dostarcza gotowy zbiór punktów stanowiący geometryczną reprezentację skanowanego obiektu tzw. chmura punktów. Dzięki pozyskanym danym można stworzyć mapy, rysunki, oraz modele 3D konkretnego obiektu, wykorzystane są podczas planowania, projektowania i podejmowania decyzji w wielu sektorach. Ujęcia robione przy użyciu drona pozwalają także dokładnie określać numeryczny model terenu.
W części teoretycznej omawiane są podstawowe pojęcia w fotogrametrii, zasady planowania misji w różnych programach i aplikacjach, przygotowanie fotopunktów, pomiary naziemne, wykonanie nalotu na zróżnicowanych obszarach. W części praktycznej operator UAVO następuje realizacja nalotu fotogrametrycznego w zaplanowanym terenie.
Dla kogo szkolenie z fotogrametrii
Szkolenie z fotogrametrii niskiego pułapu dedykowane jest osobom posiadającym Świadectwo Kwalifikacji operatora drona UAVO i zainteresowanym wykorzystaniem dronów w fotogrametrii. Umiejętności zdobyte podczas kursu przydadzą się podczas realizacji projektów w budownictwie, geodezji, architekturze czy geologii.
Szkolenie prowadzone jest przez specjalistę z tej dziedziny. Instruktor nadzoruje naloty fotogrametryczne, a podczas części teoretycznej poruszane zostają sposoby na opracowanie danych zebranych przez BSP.
Dziedziny fotogrametrii
Fotogrametria wykorzystywana jest w wielu różnych dziedzinach. Fotografie zebrane przez drony pomagają określać numeryczny model terenu. Fotogrametria pozwala na zebranie pomiarów różnych wyrobisk, składowisk czy złomowisk, ułatwia zaplanowanie wykopów pod fundamenty i prawidłowe składowanie odpadów. Podczas nalotu fotogrametrycznego można uzyskać numeryczny model pokrycia terenu, znalazł on wiele zastosowań w branży budowlanej, drogowej, a także w górnictwie, telekomunikacji, turystyce i rolnictwie.
Mapowanie z drona – szkolenie
Mapowanie to proces polegający na ustaleniu umiejscowienia i odległości punków. Ten system dostarcza kluczowe informacje, potrzebne do podejmowania przemyślanych decyzji w procesach projektowania, czy budowania. Rosnący popyt na drony zachęca do wykorzystania ich w pomiarach, zwiększa efektywność i zastępuje człowieka w mierzeniu trudno dostępnych miejsc. Kurs o tej tematyce jest skierowane dla osób zawodowo zajmujących się mapowaniem i zainteresowanych poszerzeniem już posiadanych narzędzi o drona. Szkolenia prowadzone przez instruktorów nauczą kursantów wykorzystania potencjału BSP w mapowaniu.
Szkolenie z tworzenia ortofotomap z drona
Ortofotomapa
Ortofotomapa to mapa stworzona w oparciu o zdjęcia lotnicze lub satelitarne. Na podstawie setek zdjęć danego obszaru jest w stanie połączyć je i uzyskać jeden ortogonalny (prostopadły) rzut.
Ortofotomapa jest wykorzystywana w branżach, w których niezbędna jest dokładna wizualizacja konkretnego obszaru do przeprowadzenia prac budowlanych czy w geodezji. Tworzenie ortofotomap dronem tego samego terenu cyklicznie umożliwia zaobserwowanie zmian środowiskowych.
Szkolenie
Szkolenie z tworzenia ortofotomap i numerycznych modeli wysokościowych za pomocą drona przeznaczony jest dla osób posiadających już umiejętności operowania (pilotowania) dronem, a które planują wykorzystywać drona w wymienionych sytuacjach.
Na kurs składa się szkolenie teoretyczne i praktyczne wykonywane pod okiem instruktora. Kurs ma na celu przekazanie wiedzy o metodach i tworzeniu ortofotomap z wykorzystaniem dostępnego oprogramowania fotogrametrycznego i fotografii lotniczej wykonanej przez BSP.
Świadectwo kwalifikacji operatora drona
Szkolenia specjalistyczne są kierowane dla osób już posiadających świadectwo UAVO lub inne uprawnienia zezwalające, by latać bezzałogowymi statkami powietrznymi, które chcą rozwijać swoje umiejętności. W takich szkoleniach nie obowiązuje egzamin. Po szkoleniu operatorzy BSP posiadają umiejętności do prawidłowego planowania misji, wykonywania samodzielnych misji, zleceń i wykonywania prawidłowych nalotów.