Szkolenia NSTS
24 lipca 2021 2022-03-28 16:56Szkolenia NSTS
Szkolenie NSTS to europejskie uprawnienia operatorów do wykonywania lotów z użyciem bezzałogowych statków powietrznych w zasięgu widoczności wzrokowej VLOS lub poza zasięgiem wzroku pilota drona BVLOS. Przed udziałem w szkoleniu warto zaznajomić się w sprawie przepisów i procedur dotyczących eksploatacji bezzałogowych statków powietrznych. Szkolenie składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Poruszane w tych częściach będą takie tematy jak: techniczne i operacyjne środki ograniczające ryzyko w powietrzu, nauka czynności wykonywanych przed i po zakończeniu lotu, ogólna wiedza na temat systemu bezzałogowego statku powietrznego, sposób postępowania w sytuacjach awaryjnych oraz bezpieczeństwo lotnicze.
Czym są szkolenia NSTS?
Szkolenie NSTS, inaczej kategorii szczególnej jest przeznaczone dla operacji z udziałem bezzałogowych systemów powietrznych (UAS), zwanych potocznie dronami. Kategoria szczególna jest przeznaczona dla operacji o średnim ryzyku, której parametry lotu wychodzą poza kategorię otwartą. Wykonywanie takich operacji wymaga weryfikacji, a w przypadku operacji niemieszczącej się w standardowym scenariuszu zgody Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Operacje wykonywane w tej kategorii wymagają rejestracji wszystkich operatorów systemów bezzałogowych statków powietrznych bez względu na masę eksploatowanego drona.
Kto powinien ukończyć szkolenie NSTS i dlaczego jest to dla niego ważne?
Szkolenia są kierowane do osób mających już doświadczenie w operowaniu bezzałogowymi statkami powietrznymi, które chciałyby posiadać uprawnienia na loty bezzałogowym statkiem powietrznym w kategorii szczególnej. W zależności od scenariusza szkolenia, operatorzy bezzałogowych statków powietrznych posiadają uprawnienia na loty dronem w danej kategorii szczególnej, na przykład szkolenie NSTS 05 i 06 nadaje uprawnienia do przeprowadzania operacji poza zasięgiem widoczności wzrokowej BVLOS. W tym celu należy odbyć szkolenie oraz zdać właściwy egzamin teoretyczny i praktyczny.
Szkolenia tej kategorii są bardzo ważne, by operator bezzałogowych statków powietrznych w sposób bezpieczny potrafił przeprowadzać wszelkie operacje. Kursy zapewniają szkolenie teoretyczne i praktykę, materiały szkoleniowe na tematy techniczne oraz procedury operacyjne. Kursy przedstawiają techniczne i operacyjne środki ograniczające ryzyko z użyciem bezzałogowego statku powietrznego oraz prawidłowe czynności po zakończeniu lotu.
Osoby niepełnoletnie by przystąpić do szkolenia lotniczego są zobowiązane dostarczyć zgodę rodzica/opiekuna prawnego, natomiast dzieci poniżej 16 roku życia mogą przystąpić do odbycia szkolenia w obecności rodzica/opiekuna prawnego, jednak uprawnienia nadawane są dopiero od 16 roku życia.
Korzyści wynikające z udziału w szkoleniu NSTS
Kompetencje zdobyte na szkoleniu i egzaminie z kategorii szczególnej pozwalają na loty o wyższym stopniu ryzyka – także poza zasięgiem widoczności wzrokowej BVLOS. Uprawnienia do lotów w kategorii szczególnej umożliwiają latanie bezzałogowego statku powietrznego nad zaludnionymi obszarami, a także nad ludźmi, przy zachowaniu bezpiecznej odległości, która ustalana jest indywidualnie przez pilota. Możliwe jest użycie bezzałogowego statku powietrznego, który nie posiada żadnej klasy.
Po szkoleniu w tej kategorii ubiegać się można o zgodę ULC lub o certyfikat LUC. Jest to konieczne w przypadku operacji niemieszczącej się w standardowym scenariuszu. Do przykładowych zaliczyć możemy loty powyżej 120 m AGL lub gdy wysokość największej przeszkody jest powiększona o 15 metrów. Ta kategoria przeznaczona jest w sposób szczególny dla operacji, których ryzyko określane jest jako średnie.
Jak uzyskać certyfikat NSTS?
Przed przystąpieniem do kursu należy zarejestrować się na platformie Urzędu Lotnictwa Cywilnego i uzyskać „potwierdzenie rejestracji operatora” oraz zdać kurs A1/A3. W kolejnych krokach przystępuje się do szkolenia lotniczego, na który składa się cześć teoretyczna i praktyczna, zakończona egzaminami. Po pomyślnym ukończeniu szkolenia praktycznego Urząd Lotnictwa Cywilnego zostaje poinformowany o uzyskaniu kwalifikacji do lotów w kategorii szczególnej, konkretnego scenariusza. Po weryfikacji przez ULC na twoim profilu operatora bezzałogowego systemu powietrznego pojawią się nowe kompetencje. Po zdobyciu uprawnień należy wysłać do ULC oświadczenie o operacji zgodnej z konkretnym scenariuszem NSTS.
Program szkolenia jest zgodny z wytycznymi Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego w sprawie sposobów wykonywania operacji z użyciem bezzałogowego systemu powietrznego.
Kategoria szczególna Scenariusze NSTS
Kompleksowe szkolenie do krajowego scenariusza standardowego NSTS zgodne z programem Urzędu Lotnictwa Cywilnego i EASA, uprawnia do uzyskania Certyfikatu Kompetencji Pilota bezzałogowych systemów powietrznych UAS, używanych w celach komercyjnych i rekreacyjnych w zasięgu i poza zasięgiem wzroku.
Program obejmuje szkolenie teoretyczne, w tym ćwiczenia w postaci analizy przypadków i praktyczne, prowadzone z instruktorem posiadającym niezbędne uprawnienia nadane przed Urząd Lotnictwa Cywilnego, na ziemi i w locie. Przybliżone zostaną operacyjne środki ograniczające ryzyko, prawidłowe przygotowanie drona, ogólna wiedza na temat operacji wykonywanych przez bezzałogowy system powietrzny, osiągi systemu bezzałogowego statku, wykonywanie startu i czynności po zakończeniu lotu. Teoretyczne szkolenia odbywają się najczęściej online. Kurs zakończony jest egzaminem. Ze względu na poziom ryzyka wykonywanych lotów dronami powstało kilka scenariuszy, które można podzielić na dwie główne grupy – loty VLOS, czyli loty w zasięgu wzroku pilota lub obserwatora oraz BVLOS, czyli w zasięgu oraz poza zasięgiem widoczności wzrokowej. Szkolenie praktyczne dzieli się na konkretne segmenty i jego czas trwania jest uzależniony od wybranego scenariusza.
Szkolenia na loty VLOS są dedykowane osobom, które nie będą wykorzystywać dronów do operacji na dużym obszarze, a jedynie w niedużej odległości. Zazwyczaj są to loty w celu wykonywanie filmów lub fotografii artystycznych, marketingowych oraz sesje ślubne. W przypadku gdy zagęszczenie obecnych osób uniemożliwia im przemieszczanie należy zachować ostrość i wyeliminować przelot nad nimi.
Jeśli planujesz wykonywać loty BSP na większym obszarze, z pewnością przyda Ci się certyfikat UAVO BVLOS, uprawniający do wykonywania lotów w zasięgu oraz poza zasięgiem pilota do 2 km. Takie uprawnienia są szczególnie potrzebne, jeśli chcesz oferować usługi zbierania danych fotogrametrycznych, patrolowania terenu, czy wpierać akcje ratownicze.
Największą popularnością cieszą się szkolenia obejmujące scenariusze uprawniające do latania dronami w zasięgu wzroku na przykład NSTS 01 lub NSTS 02. Wybór szkolenia do krajowego scenariusza standardowego NSTS pomiędzy VLOS oraz BVLOS jest zależny od planowanych w przyszłości operacji i usług.
Scenariusz NSTS 01
- NSTS-01 – obejmują loty dronami o masie startowej mniejszej niż 4 kg
- z obserwatorem lub nie, w zasięgu wzroku (VLOS)
- latanie z zachowaniem bezpiecznej odległości od osób postronnych i mienia do 120m
- możliwość latania w trybie FPV do 500m od pilota bezzałogowego statku powietrznego i do wysokości 50 m
Scenariusz NSTS 02
- NSTS-02 – uprawniają do lotów dronami o masie do 25 kg
- możliwość latania w zasięgu wzroku (VLOS)
- tylko w kategorii MR – multirotor (np. DJI Matrice 300 RTK, Matrice 600, Matrice 210, Matrice 30)
Scenariusz NSTS 05
- NSTS-05 – uprawnia do wykonywania lotów BVLOS dronami o masie startowej mniejszej 4 kg
- w odległości nie większej niż 2 km od pilota bezzałogowego statku powietrznego
Scenariusz NSTS 06
- NSTS-06 – umożliwia loty w zasięgu oraz poza zasięgiem wzroku (BVLOS) dronami o wadze do 25 kg
- w odległości nie większej niż 2 km od operatorów bezzałogowych systemów powietrznych
- tylko w kategorii MR – multirotor (np. DJI Matrice 300 RTK, Matrice 600, Matrice 210, Matrice 30)
Jak zapisać się na kurs szkoleniowy NSTS?
By zapisać się na kurs szkoleniowy w pierwszej kolejności należy zarejestrować się na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego i uzyskać „potwierdzenie rejestracji operatora” oraz zdać kurs A1/A3. Po spełnieniu tych wymogów przystępuje się do szkolenia teoretycznego i praktycznego w dowolnie wybranej placówce. Egzamin z części teoretycznej odbywa się online na zasadach określonych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.
Jak przebiega szkolenie i ile czasu zajmuje jego ukończenie?
Szkolenie składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Szkolenia odbywają się hybrydowo, teoria może być prowadzona na trzy różne opcje: samodzielne szkolenie online, online z instruktorem lub stacjonarne z instruktorem. Szkolenie teoretyczne zawiera wykłady, materiały szkoleniowe, wideo z kwalifikowanym instruktorem oraz różne zadania i quizy. W tej części zostaną omówione przepisy lotnicze, ograniczenia możliwości człowieka, procedury operacyjne, techniczne i operacyjne środki ograniczające ryzyko w powietrzu, wiedza na temat systemów bezzałogowych statków powietrznych, meteorologia, osiągi systemu bezzałogowego statku powietrznego w locie oraz techniczne i operacyjne środki ograniczające ryzyko na ziemi. Kończy go egzamin teoretyczny, aby test został zaliczony, należy udzielić prawidłowej odpowiedzi na minimum 75% pytań.
Po części teoretycznej następuje szkolenie praktyczne ze specjalistą, czas jego trwania zależy od wybranego scenariusza. Podczas praktyki zaprezentowane zostanie prawidłowe przygotowanie drona do lotu, wykonywanie startu, loty w normalnych warunkach oraz tych odbiegających od normy, na przykład sytuacjach niebezpiecznych i wskazówki na zapobieganie zagrożeniom. W cenę szkolenia wliczone jest korzystanie z floty bezzałogowych systemów powietrznych DJI oraz podejście do egzaminu teoretycznego.
Koszt szkolenia NSTS i sposób jego finansowania
Koszty szkolenia są zależne od wybranego scenariusza NSTS. W cenę szkolenia wliczone są materiały szkoleniowe oraz na czas odbycia szkolenia bezzałogowe statki powietrzne DJI. Akademia Flyandfilm oferuje możliwość dofinansowania kursu, które wynosi od 50% do 80%, informacje o wymogach są opisane w zakładce “dofinansowania”.