Jak latać bezpiecznie nad wodą?

01-02-2019

Jak latać bezpiecznie dronem DJI nad wodą?

 

Perspektywa latania nad wodą może być przerażająca dla większości operatorów dronów. Środowiska wodne często są wypełnione potencjalnymi zagrożeniami, takimi jak łodzie, fale, silne wiatry, a nawet ptaki. Chociaż nie zachęcamy do przelotu nad wodą, profesjonalni fotografowie i filmowcy będą musieli czasem to zrobić. Dlatego niniejszy artykuł zawiera konstruktywne porady na temat tego, co możesz zrobić przed i podczas lotu nad wodą, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie, sprzętowi i otoczeniu.

* Początkujący operatorzy powinni powstrzymać się od latania nad wodą.

 

Wyłącz system pozycjonowania obrazu (VPS)

Wszystkie drony DJI są wyposażone w VPS, technologię, która mapuje powierzchnię poniżej, aby pomóc wypozycjonować drona. Jednak podczas lotu nad wodą światło odbijające się od powierzchni może powodować problemy z tą technologią. Z tego powodu najlepiej utrzymywać wysokość co najmniej dwóch metrów nad powierzchnią wody. Jeśli musisz lecieć poniżej tej wysokości, zalecamy wyłączenie VPS, aby uniknąć niestabilnego działania drona.

Poniższy GIF pokazuje jak to zrobić:

 

Zaplanuj swój kadr

Latanie nad wodą jest zawsze ryzykowne, ale staranne planowanie może pomóc uniknąć niebezpieczeństwa. Planowanie sesji powinno obejmować znalezienie właściwej lokalizacji, wizualizację idealnego obrazu / wideo i wykonanie kilku próbnych ujęć na lądzie, aby upewnić się, że kąt jest odpowiedni. Wykonanie tych kroków może pomóc w zapewnieniu płynnego wykonania ujęcia.

 

Włącz maksymalną odległość lotu

Chociaż może kusić latanie na duże odległości nad wodą, zalecamy, abyś zawsze obsługiwał drona w zasięgu wzroku. Jeśli planujesz kadr, który wymaga latania na dużej odległości od Ciebie, upewnij się, że ustawiłeś maksymalną odległość lotu w aplikacji DJI GO 4. Możesz aktywować tę funkcję, wprowadzając ustawienia głównego kontrolera i wybierając "Włącz maksymalną odległość". Wprowadź swoją nową odległość maksymalną, ale upewnij się, że trzymasz ją w zasięgu możliwości kontrolera DJI.

 

Trening

Z oczywistych powodów zalecamy ćwiczyć umiejętności startu, latania i lądowania na lądzie, zanim wyruszysz nad wodę. Opanowanie tych umiejętności zapewni lepszą kontrolę, większą pewność i bezpieczniejszy lot w dowolnej lokalizacji.

Podczas lotu nad wodą często są dwie opcje startu: od lądu lub od łodzi. Start z lądu nie różni się od zwykłego lotu. Jednak podczas startu z łodzi zalecamy start, gdy łódź jest nieruchoma, ponieważ będzie to bardziej bezpieczne. Startowanie z poruszającej się łodzi jest możliwe przy małych prędkościach, ale oczywiście nie polecamy tego rozwiązania.

 

Ustaw ręcznie swój punkt startowy

Podczas lotu nad lądem punktem startowym jest zazwyczaj miejsce startu drona (bsp). W idealnych warunkach bsp użyje kompasu i GPS do automatycznego zapisu punktu startowego, który można sprawdzić w aplikacji DJI GO 4 (patrz poniżej). 

Aby dowiedzieć się więcej na temat korzystania z funkcji powrotu do domu, kliknij tutaj.

 

 

Używanie punktu startowego z łodzi może być dość trudne, ponieważ łodzie często dryfują lub poruszają się podczas lotu. Z tego powodu może być konieczne ponowne ustawienie punktu początkowego RTH. Można to zrobić na dwa sposoby, korzystając z aplikacji DJI GO 4: najpierw przesuń palcem w lewo na ekranie głównym i naciśnij "Home Point: Me", następnie otwórz ustawienia ogólne, naciskając trzy kropki w prawym górnym rogu, do "Ustawienia głównego sterownika" i naciśnij "Home Point: Me" (przycisk z osobą i punktem głównym poniżej).

 

 

Unikaj przeszkód

Wiele przeszkód może zagrozić Twojej podróży nad wodą, rzućmy okiem na te, na które musisz uważać najbardziej:

 

1. Obiekty, które kolidują z kompasem lub sygnałem GPS

Silne sygnały kompasu i GPS są niezbędne podczas obsługi drona. Upewnij się, że unikasz obiektów lub struktur, które mogą zakłócać twój sygnał. Należą do nich duże obiekty, takie jak latarnie morskie i kontenerowce, lub dowolne urządzenie wykorzystujące anteny, magnesy lub Wi-Fi.

 

2. Obiekty naturalne

Podczas lotów w obszarach w pobliżu wody, należy unikać drzew, skał i innych naturalnych struktur znajdujących się w pobliżu. Również (wierzcie lub nie) zwracajcie szczególną uwagę na ptaki, ponieważ wiadomo, że mewy wykazują agresywne zachowanie wobec dronów.

 

 

3. Fale

Fale mogą być niebezpieczne, gdy lecisz zbyt blisko powierzchni wody. Upewnij się, że trzymasz się wystarczająco daleko ponad powierzchnią, aby całkowicie uniknąć tego problemu.

 

4. Łodzie

Łodzie każdej wielkości mogą być potencjalnie niebezpieczne dla dronów. Nie lataj zbyt blisko żadnej łodzi, a jako dodatkowy środek ostrożności ustaw wyższy poziom "powrotu do domu" za każdym razem, kiedy lecisz w pobliżu łodzi (szczególnie statku wycieczkowego lub kontenerowca).

Bądź czujny na te i inne przeszkody podczas lotu nad wodą. Jeśli zauważysz potencjalne zagrożenia, zawsze zaleca się trzymanie drona na lądzie i czekanie na bezpieczniejszy czas lotu.

 

Użyj swojego Inteligentnego trybu lotu - Blokada kursu

Inteligentne tryby lotu pozwalają tworzyć profesjonalny materiał filmowy za jednym dotknięciem. Jednym z najbardziej przydatnych trybów lotu nad powierzchnią wody jest Blokada kursu, która pozwala użytkownikom ustawić tor lotu. Dron może następnie latać automatycznie, dając użytkownikom więcej swobody, aby skupić się na uzyskiwaniu niesamowitych ujęć.

 

Bądź świadomy prędkości wiatru - będzie to miało wpływ na poziom naładowania baterii

Ponieważ operatorzy dronów dobrze wiedzą że silne wiatry mogą spowodować niestabilność bsp podczas lotu. Silne wiatry mogą również spowodować szybki spadek poziomu naładowania baterii. Niestety, wiatr jest trudny do uniknięcia, a im wyżej do góry, tym silniejszy. Jeśli zauważysz silne wiatry na ziemi, możesz założyć, że w powietrzu są jeszcze silniejsze wiatry!

 

Podsumowując, latanie nad wodą jest niebezpieczne, a nawet chwila nieostrożności może skutkować uszkodzeniem lub utratą drona. Jako operator zawsze zwracaj uwagę na otoczenie i skup się na bezpiecznym kontrolowaniu drona. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, a Twoje szanse na zabawę, bezpieczeństwo i suchy lot zostaną znacznie zwiększone.

 

Znajdź szkolenie UAVO, które pozwoli Tobie bezpiecznie podejść do zagadnienia filmowania i fotografii podczas lotów komercyjnych. Przejdź do szkoleń tutaj

 

Potrzebujesz ubezpieczenia, które zapewni Ci zwrot pieniędzy w przypadku rozbicia drona?

Zobacz to: DJI CARE REFRESH

 

 

       MAVIC PRO PLATINUM 3999,-

         

 

                 DJI SPARK od 1889,-

          

 

FOTOGRAFIA Z DRONA + LIGHTROOM

 

 

 

źródło: dji.com

jesteśmy partnerem
technologicznym
WOŚP
policja straz-graniczn sluzby-bezpieczenstwa traz-pozarna wat instytut-lotnictwa gddkia skanska udt ge pge pkp-cargo pzpn pzu uniwersytet-warszawski

Jesteśmy wpisani w rejestrze: