https://flyandfilm.pl/

Blog

10 najlepszych tipów do tworzenia ujęć video z drona

tworzenie video z drona DJI Academy Flyandfilm
DJI Academy / Wiedza

10 najlepszych tipów do tworzenia ujęć video z drona

1. Bezpośrednie cięcie

Odnosi się do natychmiastowego przejścia między dwoma scenami. To ujęcie jest najprostszym i najczęściej spotykanym ujęciem przejściowym, które możesz udoskonalić, dopasowując ruchy do rytmu muzyki w tle.

2. Zmiana dystansu

Połącz ujęcia zbliżeniowe z szerokokątnymi panoramami, aby stworzyć świetne przejście. Tego typu ujęcia przejściowe z drona wprowadzają nową perspektywę dla Twojej opowieści i są szczególnie skuteczne, gdy łączą sceny uchwycone za pomocą drona z ziemi i z nieba.

3. Invisible cut

To bardzo ciekawe ujęcie przejściowe, które łączy ze sobą dwa ujęcia o podobnych kadrach. Obiektyw kamery zbliża się do obiektu, który blokuje scenę, a następnie kadr przechodzi do innej sceny. Piękno tego ujęcia polega na tym, że dodaje ono kreatywnej płynności do Twojej opowieści, co jest szczególnie przydatne w przypadku szybkich ujęć akcji.

4. Tracking

Ujęcie śledzące obiekt utrzymuje go w centrum kadru przez cały czas. Jest to proste przejście dronem, które możesz wykorzystać do zaprezentowania upływu czasu lub podróży Twojego obiektu.

5. Połączenie obiektów

Połącz ujęcia podobnych obiektów w różnych scenach, aby stworzyć ciekawe ujęcie przejściowe. To kolejne popularne ujęcie przejściowe z drona, które pomaga kształtować narrację opowiadania.

6. Ruch kontrastowy

Skontrastuj ruch w scenie i dostosuj boczne i przyśrodkowe kierunki ujęcia, aby dodać dynamiczny ruch do swojego materiału filmowego.

7. Cięcie w akcji

Ten typ ujęcia przejściowego łączy sceny, które dotyczą podobnych działań. Niezależnie od tego, czy filmujesz biegacza, czy swojego pupila biegnącego po trawie, wykorzystaj tę technikę przejścia, aby zanurzyć widzów w scenie.

8. Fade In i Fade Out

Stopniowo wygaszaj sceny łączące i zmieniaj jasność, aby pokazać różne emocje w swoim materiale filmowym z drona. Przejścia zanikające są używane do tworzenia uczucia tajemnicy, emocji lub reprezentowania upływu czasu.

9. Różne kąty

Przedstaw swój obiekt pod różnymi kątami, aby podkreślić znaczenie tej sceny w Twojej narracji. Staraj się łapać kadry z jak największej liczby kątów, aby uzyskać efekt kinowy.

10. Dolly Zoom

To ulubiony zabieg Hollywood, który służy do tworzenia intensywnego efektu zakrzywienia sceny. Kamera przybliża się do obiektu, jednocześnie oddalając tło, tworząc oszałamiające ujęcie przejściowe. Mavic 2 Zoom ma wbudowaną tę funkcję, ale możesz również powiększyć za pomocą postprodukcji, gdy dron leci do przodu.

 

PODSUMOWANIE

Kręcenie kreatywnych materiałów za pomocą dronów to coś więcej niż naciśnięcie przycisku nagrywania. Pamiętaj zanim zaczniesz latać dronem, potrzebujesz zaplanować ujęcia. My zalecamy wielokrotne kręcenie tej samej sceny, aby mieć więcej swobody podczas postprodukcji. Jeśli chcesz dodać odrobinę kreatywności do swojego materiału filmowego z drona, skorzystaj z tych wskazówek dotyczących przejść. Jeśli zaś chcesz uzyskać certyfikat do operowania dronem sprawdź nasze kursy w DJI Academy.