7 wskazówek do wykonywania zdjęć z drona zimą
4 grudnia 2022 2022-12-15 17:107 wskazówek do wykonywania zdjęć z drona zimą
Gdy zima w pełni, prawdopodobnie chciałbyś po prostu odpocząć w przytulnym salonie i oglądać telewizję. Nie ma powodu, aby wychodzić na zewnątrz i cierpieć z powodu zimna, prawda? Cóż, zima jest jednym z najlepszych okresów do wykonywania świetnych zdjęć dronowych. Jednak robienie zdjęć w zimie to zupełnie inna bajka niż robienie zdjęć w słoneczne dni, ale mamy nadzieję, że nasze wskazówki dotyczące fotografii z drona zimą będą pomocne.
1. Przygotuj się na pogodę
Wiatr jest ważnym czynnikiem podczas fotografowania z drona zimą. Zwróć uwagę na to, jak silne są wiatry, ponieważ każdy dron DJI będzie miał różne możliwości radzenia sobie z silnym wiatrem. DJI Mini 2, na przykład, da sobie radę na wiatrze w zakresie 8,5-10,5 m/s a Mavic 3 do prędkości 12m/s. Upewnij się, że nie latasz, gdy wiatr jest zbyt silny. Tutaj przykładowa aplikacja: WINDY.APP
Kolejnym aspektem, o którym musisz pomyśleć podczas fotografowania zimą, jest najniższa temperatura pracy Twojego drona i temperatura baterii. Głównym problemem jest to, że baterie nie wytrzymują tak długo, jeśli jest zimno, więc czas lotu może być krótszy niż oczekiwany. Możesz wydłużyć maksymalnie czas lotu utrzymując baterie w cieple przed włożeniem ich do drona.
SkyPixel: Autor – Eberhard Ehmke
2. Wskazówki dotyczące startu
1. Po starcie, zawiśnij w tym samym miejscu na około minutę, aby pozwolić na rozgrzanie się akumulatora.
2. Używaj trybu sportowego podczas lotów w miejscach o niskich temperaturach. W takich warunkach istnieje szansa, że czujniki Twojego drona pokryją się szronem, co może zakłócić jego zdolność do wykrywania obiektów. Wybierając tryb Sport Mode, te czujniki zostaną wyłączone, dzięki czemu będziesz mógł latać normalnie.
3. Bądź nieco bardziej ostrożny z poziomem naładowania baterii. Gdy temperatury są niskie, bateria będzie się szybciej rozładowywać. Nie czekaj na automatyczny komunikat „powrotu do domu” (RTH) i zaplanuj dodatkowy czas na powrót do miejsca startu.
3. Śnieg i ekspozycja
Śnieg może zakłócać działanie kamery, pozostawiając niedoświetlone zdjęcia i raczej szary niż perłowo biały śnieg. Sposobem na obejście tego problemu jest podniesienie ekspozycji. Jeśli jest to jasny, słoneczny dzień, może być konieczne zwiększenie ekspozycji o dwa stopnie. Jednak w pochmurne dni podniesienie o jeden stopień powinno wystarczyć, aby śnieg znów stał się biały. W tym przypadku można rozważyć użycie funkcji AEB. Auto Exposure Bracketing (AEB) jest procesem wykonywania wielu zdjęć tego samego obrazu z różnymi ustawieniami ekspozycji. Gdy funkcja AEB jest wybrana, Twój dron automatycznie wykona 3-5 zdjęć przy różnych ekspozycjach. Wykonując wiele zdjęć AEB zapewnia opcję wyboru najlepszego zdjęcia bez prześwietleń.
4. Balans bieli
Wydawać by się mogło, że uzyskanie właściwego balansu bieli nie będzie problemem przy robieniu zdjęć krajobrazów zimą. O dziwo tak jest, a zdjęcia wykonane zimą często sprawiają wrażenie niebieskich. Istnieją sposoby, aby obejść ten problem. Możesz ustawić, by automatyczny balans bieli dokonał korekty, lub możesz wykonać zdjęcie w formacie RAW i edytować je później.
5. Jasne kolory dla kontrastu
Poszukaj jasnych, kontrastowych kolorów, takich jak żółty, niebieski czy pomarańczowy, ponieważ nadadzą one Twojemu zdjęciu lepszy kontrast z czystą bielą śniegu.
Kontrast pomiędzy niebiesko zabarwionym śniegiem po lewej stronie a tym, jak powinien wyglądać śnieg po prawej.
6. Światło zimą
Jest to dobrodziejstwo dla fotografów, ponieważ daje nam bardziej wydłużoną „złotą godzinę”, z głębokimi cieniami. Powodem tego jest fakt, że zimą kąt padania promieni słonecznych na horyzont jest mniejszy i słońce nigdy nie osiąga wysokiego punktu. Oznacza to, że słońce nie jest tak ostre i jest więcej czasu na fotografowanie – szczególnie w pochmurne dni, kiedy praktycznie nie trzeba zmagać się z południowym słońcem.
7. Regulacja ostrości
Problem z fotografowaniem zimą polega na tym, że kadr, który chcesz uchwycić, może mieć niski kontrast. Jeśli jest mgła, pochmurno lub pada śnieg, oznacza to, że obiektyw może mieć trudności z autofokusem, ponieważ może nie znaleźć wystarczającego kontrastu. Dobrą wiadomością jest to, że jest to łatwe do naprawienia, ponieważ wszystko co musisz zrobić, to przełączyć drona na ręczne ustawianie ostrości w aplikacji DJI.
Jeśli naprawdę chcesz uchwycić zimę w świetnych szczegółach, możesz sprawdzić nowego DJI Mavic 3, którego polecamy. Ten niesamowity dron posiada kamerę 4/3 CMOS Hasselblad, 46 minutowy czas lotu oraz wszystkie inteligentne cechy i funkcje, których możesz sobie życzyć. Nagrywaj z ActiveTrack 5.0, uchwyć niesamowity zimowy zachód słońca dzięki hyperlapse. Jeśli zaś chcesz rozwinąć swoje umiejętności operowania dronem sprawdź koniecznie nasze szkolenia w DJI Academy.
Nasze szkolenia dronowe – LINK