Jak wybrać najlepszy tablet graficzny?

27-08-2020

Huion 12

Jak wybrać najlepszy tablet graficzny?

Tablet graficzny to narzędzie zarówno dla profesjonalnych ilustratorów, grafików, fotografów oraz hobbystów. Jeśli jednak stawiasz pierwsze kroki na polu grafiki cyfrowej, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, o których piszemy w tym artykule.

Czym jest tablet graficzny i do czego służy?

Tablet graficzny jest urządzeniem, które dzięki możliwości swobodnego rysowania pozwala na tworzenie grafik, rysunków, map i postprodukcję zdjęć.

Jak działa tablet graficzny?

Tablet graficzny to urządzenie peryferyjne, które umożliwia przekazywanie danych do komputera. W tym przypadku mówimy o fizycznych ruchach ręki. Użytkownik narzędziem, które przypomina długopis lub ołówek, pobudza powierzchnię matrycy tabletu graficznego, która następnie przenosi wykonane pociągnięcie rysikiem do zainstalowanego na komputerze programu. Efekty pracy są widoczne w czasie rzeczywistym na ekranie komputera lub laptopa. Tablet graficzny podłącza się do komputera lub laptopa za pomocą kabla lub bezprzewodowo.

Podkładka i rysik tabletu graficznego to odpowiedniki kartki papieru lub płótna i narzędzia malarskiego. Rysik zastępuje ołówek, kredkę, pędzel itp.

Rodzaje tabletów graficznych

W ofercie producentów sprzętu dostępne są dwa typy: klasyczny tablet graficzny i ekran piórkowy z wyświetlaczem LCD.

  • „Klasyczny tablet graficzny”– składający się z podkładki z powierzchnią roboczą i dwoma przyciskami (odpowiadają lewemu i prawemu w myszce) oraz rysika (np. Huion H420, H640P, HS610).

Huion 1060

  • Interaktywny ekran piórkowy z wyświetlaczem LCD– łączy w sobie cechy tradycyjnego tabletu graficznego i monitora dotykowego. Dzięki temu efekty pracy widoczne są od razu bez konieczności łączenia z komputerem (np Huion Kamvas Pro 12, Huion Kamvas 16, Huion Kamvas Pro 20).

Huion 16

Jak wybrać tablet graficzny - najważniejsze parametry

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem tabletu graficznego zwróć uwagę na najważniejsze parametry, które pozwolą Ci najlepiej dopasować urządzenie pod kątem oczekiwań:

  • Rozmiar
  • Dokładność rysika i wysokość odczytu
  • Powierzchnia robocza i proporcje
  • Czułość nacisku
  • Próbkowanie

Odpowiednio dobrany rozmiar tabletu

Wybierz spośród trzech rozmiarów dostępnych na rynku:

  • tablet A4 – dla osób początkujących, gdyż daje im dużą powierzchnię do ćwiczeń oraz pozwala na przyzwyczajenie się do obsługi takiego urządzenia
  • tablet A5 – dla bardziej zaawansowanych użytkowników – doskonale nadaje się do swobodnego rysowania, jak i precyzyjnej pracy
  • tablet A6 – to urządzenia dla doświadczonych grafików i projektantów.

Jaka wybrać powierzchnię roboczą i proporcje?

Powierzchnia robocza powinna odzwierciedlać parametry monitora, pozwala to na bardzo dokładną pracę nad niewielkimi szczegółami. Nawet niewielkie ruchy rysikiem będą idealnie odwzorowywane. Unikajcie dysproporcji pomiędzy rozmiarami monitora a powierzchnią roboczą. Jeśli posiadacie monitory o proporcjach 16:9 idealny obszar roboczy wynosi 157 x 98mm.

Dokładność rysika i wysokość odczytu - jak dobrać parametry

Optymalna dokładność rysika to 0,25 mm, dobry tablet graficzny powinien mieć 0,5 mm. Im mniejsza wartość, tym większa dokładność.

Wysokość odczytu to parametr mówiący o tym, na jaką odległość należy zbliżyć piórko do powierzchni roboczej, aby tablet je odczytał i przeniósł zachowanie na monitor. W większości przypadków jest to 9-10mm.

Huion 13

Próbkowanie i czułość nacisku

Parametr próbkowanie – oznacza prędkość odczytu rysika, czyli jak dokładnie odwzorowywane są przez tablet szybkie ruchy. Im wyższy parametr, tym dokładniejsze odwzorowanie ruchów. Aktualnie standardem wśród tabletów graficznych jest 200pps (pps - punktów na sekundę).

Natomiast w odniesieniu do czułości nacisku, im większy jest ten parametr, tym lepiej. Oznacza on dokładniejsze odwzorowanie siły z jaką naciskasz rysik.

Nie kupujmy pierwszego z brzegu tabletu graficznego, ani najtańszego. Niedopasowanie do naszych potrzeb może zrazić do grafiki cyfrowej i zawieźć nasze oczekiwania. Przed zakupem poczytaj opinie, porównaj parametry i dowiedz się, który tablet będzie najlepszy do pracy. Powodzenia!

 

jesteśmy partnerem
technologicznym
WOŚP
policja straz-graniczn sluzby-bezpieczenstwa traz-pozarna wat instytut-lotnictwa gddkia skanska udt ge pge pkp-cargo pzpn pzu uniwersytet-warszawski

Jesteśmy w rejestrze:

Nasi partnerzy:

DJI
Flir
DJI Academy
Samsung