https://flyandfilm.pl/

Blog

Nowa Wersja Oprogramowania Do Serii Matrice 30

aktualizacja m30 dji dron
Wiedza

Nowa Wersja Oprogramowania Do Serii Matrice 30

Od momentu premiery, kompaktowy dron DJI do zastosowań przemysłowych, Matrice 30, dzięki swojej potężnej wydajności zapewnia operatorom dronów wydajne, inteligentne, bezpieczne i niezawodne doświadczenie operacyjne.

8 listopada ta flagowa platforma dronowa otrzymała nową aktualizację oprogramowania, dodając szereg praktycznych funkcji i po raz kolejny podnosząc jej potencjał operacyjny.

Znaczące uaktualnienia do “Smart Inspection”

Inspekcja za pomocą UAV mostów, sieci energetycznych, pól naftowych, rurociągów i innych urządzeń może zidentyfikować ryzyko i zapewnić normalne działanie w odpowiednim czasie, ale proces jest powtarzalny i operacyjnie pracochłonny. Zastosowanie Smart Inspection może złagodzić niektóre z tych wyzwań, umożliwiając wykonanie inspekcji przy niskich kosztach, z dużą wydajnością i wysoką jakością.

Smart Inspection pozwala operatorom dronów rejestrować swoje loty, w tym trasy, kąty gimbala i ustawienia zdjęć. Następnie każdy operator może powrócić do tego samego miejsca i zlecić M30 automatyczne powtórzenie zapisanego lotu. Funkcja Smart Inspection pomaga zaoszczędzić do 90% czasu operacyjnego, drastycznie zwiększając wydajność inspekcji. Najnowsza aktualizacja oprogramowania sprzętowego poprawia dokładność przechwytywania nośników i zapewnia, że zebrane zdjęcia są dokładne i precyzyjne.

1. Nowy “Target Frame”

Podczas nagrywania zadań, “Target Frame” jest dodawany pod obiektywem zoomu: obiekt docelowy jest umieszczany z wyprzedzeniem w ramce obiektu docelowego. Po zakończeniu nagrywania misji system automatycznie wykadruje obszar docelowy ujęcia, bez konieczności ręcznego kadrowania, co znacznie poprawia efektywność planowania trasy.

2. Stabilizacja zoomu wspomagana przez AI.

Poprzednia wersja Smart Inspection, podczas korzystania z zoomu, aby znaleźć i uchwycić swój cel, mogła posiadać błąd sygnału RTK, jak np. silny wiat itp. co powodowało, że czasami nie udało się dokładnie uchwycić obiektu docelowego.

Dzięki najnowszej aktualizacji oprogramowania sprzętowego, nowy algorytm AI wyszukuje i dopasowuje skadrowany cel, aby pomóc skorygować kąt nagrywania kamery. Pomaga to zapewnić, że ten sam obszar docelowy jest uchwycony dla każdej operacji.

W odpowiedniej odległości dron nie musi często zmieniać swojej pozycji, a pojedynczy punkt orientacyjny może dokładnie uchwycić wiele obiektów, poprawiając wydajność operacyjną. W ostatnim teście inspekcji mostów, Matrice 30 został użyty do uchwycienia wielu zacisków blokady mostu w odległości 50 metrów z jednego punktu orientacyjnego, zwiększając wydajność pojedynczej misji inspekcyjnej o 2,6x.

3. Nowa funkcja pomiaru 

Inspekcje mają charakter okresowy i stały, a zmiany zewnętrznego światła łatwo wpływają na nie, co może skutkować niewyraźnymi zdjęciami.

W nowej aktualizacji dodano nową funkcję pomiaru. Dron zapisze wartość jasności obrazu i inne parametry podczas nagrywania zadań i odzyska pomiar niezależnie podczas ponownego fotografowania. Podczas zmierzchu M30 może nadal uchwycić wyraźne szczegóły.

pomiary za pomocą DJI M30

pomiary za pomocą DJI M30

4. Punkty przelotowe / orientacyjne

Niektóre punkty orientacyjne na trasie lotu są ustawione ze względów bezpieczeństwa, np. przelot nad linią energetyczną, a nie w celu robienia zdjęć. Najnowsza aktualizacja pozwala na poinstruowanie drona, aby nie zwalniał po dotarciu do tych punktów, a zamiast tego utrzymywał swoją prędkość. To jeszcze bardziej optymalizuje wydajność trasy i oszczędza baterię.

Poprawiona dokładność mapowania

Najnowsza wersja aktualizacji pozwala DJI Matrice 30 Series na realizację mikrosekundowej synchronizacji czasowej między kamerą, kontrolerem lotu, systemem RTK i gimbalem, znacznie poprawiając dokładność mapowania.

Na przykład, podczas pracy z GSD 5.01cm/px, wysokości lotu 141m i prędkości lotu 7.5m/s, można osiągnąć dokładność poziomą 13.9cm i pionową 22.3cm.

Teraz seria M30 może być wykorzystywana w różnych pracach pomiarowych i inspekcyjnych, takich jak pomiar objętości, aby szybko uzyskać cenne informacje pomocne w budownictwie i wydobyciu. Po wystąpieniu sytuacji kryzysowej lub klęski żywiołowej, M30 może szybko stworzyć mapę, aby wspomóc działania ratunkowe.

Obsługa pobierania globalnych danych 

W przeszłości użytkownicy musieli wcześniej importować pliki DSM, aby uzyskać informacje o terenie, co jest uciążliwe i czasochłonne.

Teraz seria M30 obsługuje bezpośrednie pobieranie globalnych danych za pośrednictwem programu Pilot 2, co umożliwia wykonywanie misji lotniczych z uwzględnieniem ukształtowania terenu.

(Uwaga: Błąd dokładności poszczególnych obszarów jest duży, dlatego zaleca się weryfikację przed użyciem i zwrócenie uwagi na środowisko lotu podczas pracy, aby zapewnić bezpieczeństwo).

import pobieranie m30 DJI Dilectro

DSM symulacja naziemna DJI M30

Dodatkowe aktualizacje

Optymalizacja ochrony przed przepaleniem kamery termowizyjnej M30T

Kamery na podczerwień są z natury wrażliwe, a niewłaściwe użycie może spowodować nieodwracalne uszkodzenia. Najnowsze oprogramowanie optymalizuje ochronę przed przepaleniem kamery termowizyjnej, aby pomóc zmniejszyć możliwość uszkodzenia. 

Aby uzyskać dostęp do najnowszej wersji oprogramowania sprzętowego, przejdź do strony “Pliki do pobrania M30” lub kliknij tutaj

 

Warsztaty Sztuczna Inteligencja w Termowizji – przyszłość analiz termogramów