Jak Latać Dronem: Przewodnik dla początkujących droniarzy.
24 stycznia 2023 2023-02-06 17:00Jak Latać Dronem: Przewodnik dla początkujących droniarzy.
Masz już drona? Świetnie! Zrobiłeś pierwszy krok do nowych świetnych kadrów z lotu ptaka. Nieograniczony świat z nowymi perspektywami i swobodą, które przychodzą wraz z byciem niezależnym od grawitacji, wolnym w podróżowaniu po niebie. Drony mogą być hobby, a może chcesz stworzyć inspirującą fotografię lotnicze. Choć na początku może to być nieco przerażające, to jednak wystarczy wykonać kilka prostych kroków, aby wyjść w przestworza i opanować drona w bezpieczny i kontrolowany sposób.
Dziś przyjrzymy się kilku ważnym krokom i elementom, które pojawiają się w trakcie lotu dronem.
1. Jak dobrze znasz swojego Drona?
Zanim wystartujesz dronem, zapoznaj się z nim. Sprawdź elementy sterujące, ustawienia i odkryj kluczowe informacje na temat wydajności baterii. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie informacji na temat ruchu lotniczego i zasad lotów dronów w Twojej okolicy. Aby bezpiecznie i odpowiedzialnie latać dronem, zapoznaj się z najnowszymi zasadami lotów.
Nawet jeśli nigdy wcześniej nie latałeś dronem, możesz w krótkim czasie stać się mistrzem dzięki praktyce. Wiele dronów posiada tryby, które pozwalają przyzwyczaić się do sterowania i latać w bezpieczny sposób, bez narażania drona lub kogokolwiek innego na niebezpieczeństwo. Wiele dronów z linii DJI oferuje tryb dla początkujących, który ogranicza wysokość i prędkość drona. Te tryby stanowią doskonałą okazję dla początkujących pilotów do zbudowania swojej pewności siebie przed rozpoczęciem pełnoprawnego lotu.
2. Kontrola drona
Wiele dostępnych na rynku dronów wykorzystuje standardowy układ sterowania, składający się z drążków i przycisków. Podczas gdy wygląd niektórych kontrolerów/nadajników może różnić się kształtem i wielkością, podstawowe elementy sterowania są takie same. Dla uproszczenia, dziś porozmawiamy o trybach powszechnie stosowanych w konsumenckich dronach, takich jak Mavic, Phantom i Spark.
Pchnięcie lewego drążka do góry powoduje, że dron leci do góry, a pchnięcie drążka do dołu powoduje, że dron schodzi w dół. Naciśnięcie drążka w lewo i w prawo obraca drona odpowiednio w lewo i w prawo.
Prawy drążek steruje kierunkiem lub ruchem drona. Naciskając prawy drążek w górę, w dół, w lewo i w prawo, urządzenie porusza się odpowiednio do przodu, do tyłu, w lewo i w prawo.
Najprawdopodobniej masz też kilka przycisków, które pozwalają na sterowanie kamerą. Za pomocą tych przycisków można robić zdjęcia, nagrywać wideo, pochylać lub poruszać aparat, a także uzyskiwać dostęp do menu. Może to pomóc w nauce, co każdy przycisk robi przed lotem.
Układ sterowania dronem jest dość intuicyjny i łatwy w obsłudze. Wystarczy pamiętać, która strona drona jest przednia. Dla większego bezpieczeństwa należy trzymać dron w trybie GPS podczas lotu, tak aby po zatrzymaniu drążków sterujących, dron unosił się i utrzymywał swoją pozycję.
3. Gdzie można ćwiczyć latanie?
Kiedy już opanujesz sterowanie i będziesz gotowy do lotu dronem, następnym ważnym krokiem będzie zbadanie otoczenia. Kiedy przybędziesz w nowe miejsce, zawsze poświęć minutę na obserwację otaczającego cię terenu. Robi się to tak, aby nie było żadnych niespodzianek, kiedy startujesz i jesteś w powietrzu. Zwróć uwagę na to, gdzie znajdują się budynki, drzewa i linie energetyczne, abyś mógł bezpiecznie latać swoim dronem. Zawsze sprawdzaj, gdzie znajdują się lokalne lotniska; ze względów bezpieczeństwa nie chcesz lecieć w ich pobliżu. Zapoznaj się z lokalnymi przepisami i regulacjami dotyczącymi latania, aby pomóc Ci latać spokojnie.
Przed każdym lotem zwróć uwagę na teren i przygotuj się na różne warunki pogodowe; wiatr, deszcz i temperatura mogą znacząco wpłynąć na osiągi lotu. Dobrym planem jest przeniesienie lotu, jeśli zapowiada się na deszcz lub silny wiatr. Deszcz może nie tylko wpływać na sprzęt elektroniczny, ale także utrudniać widoczność i utrudniać transmisję sygnałów. Podobnie jak wiatr i temperatura mogą również wpływać na Twój lot, w tym na czas pracy na baterii. Zawsze pilnuj poziomu baterii drona, aby mieć wystarczająco dużo czasu na powrót i lądowanie.
Kliknij tutaj, aby uzyskać wskazówki dotyczące latania w zimie.
4. Lista kontrolna przed lotem
- Sprawdzić stan drona. Szukaj śladów zużycia w śmigłach;
- Sprawdź zasady i przepisy dotyczące obszaru, na który planujesz lot;
- Sprawdź, czy baterie są naładowane;
- Sprawdź, czy kontroler i dron są prawidłowo podłączone;
- Zwróć uwagę na warunki pogodowe;
- Sprawdź, czy w bezpośrednim sąsiedztwie drona znajduje się miejsce, w którym możesz startować i lądować;
- Sprawdź ustawienia kamery. Możliwość zobaczenia tego, co widzi Twój dron sprawia, że lot jest bezpieczniejszy;
- Upewnij się, że w dronie znajduje się karta pamięci, jeśli planujesz zrobić zdjęcia lub nagranie wideo;
- Ogłoś każdemu, kto znajduje się w pobliżu drona, że masz zamiar wystartować;
- Monitoruj ustawienia drona podczas lotu.
Kiedy już będziesz czuł się komfortowo z kontrolerem i sposobem działania drona, po prostu pamiętaj, że praktyka czyni ciebie idealnym!
5. Start i lądowanie
Najważniejszym punktem lotu drona jest start i lądowanie. Upewnij się, że istnieje otwarty obszar, który pozwoli ci latać dronem w kontrolowany sposób. Wybierz obszar, który jest wolny od drzew, linii energetycznych i wszystkiego, co może zasłonić twoją linię na drodze kontroler-dron.
Podczas startu postępuj zgodnie z poniższą listą kontrolną bezpieczeństwa, aby upewnić się, że twój dron jest przygotowany do lotu. Obserwuj swoje otoczenie i informuj innych, że planujesz start.
Włącz zasilanie drona, monitorując jednocześnie poziom baterii i ustawienia drona. Po potwierdzeniu ustawień drona należy zwiększyć przepustnicę, aby dron podniósł się kilka stóp od ziemi. Podczas dalszego sprawdzania ustawień i monitorowania wydajności drona należy ustawić go w pobliżu miejsca startu. W przypadku wystąpienia problemu należy upewnić się, że dron można szybko wylądować. Jeśli dron działa prawidłowo, a warunki są prawidłowe, należy zacząć zwiększać jego wysokość.
Zawsze zwracaj uwagę na poziom baterii drona. Zostaw sobie dodatkowy czas na sprowadzenie drona z powrotem na miejsce lądowania. Jeśli podczas lotu zmienią się jakiekolwiek nieprzewidziane sytuacje lub warunki, nie chcesz utknąć w powietrzu z szybko wyczerpującym się akumulatorem.
Kiedy będziesz gotowy do lądowania, poinformuj wszystkich w okolicy miejsca lądowania, że dron wraca. Przenieś drona w kierunku lądowiska, zmniejszając jednocześnie prędkość. Powoli i delikatnie, kontrolując drążki sterowania. Wyląduj i upewnij się, że śmigła przestały się poruszać. Kiedy dron jest na ziemi, a silniki się zatrzymały, wyłącz zasilanie drona, wyłączając zasilanie z baterii przed przeniesieniem drona lub usunięciem śmigieł.
6. Pomocne wskazówki dotyczące latania
- Zawsze miej przy sobie zapasowe baterie. Aby Twój dron latał przez długi czas, miej przy sobie kilka zapasowych baterii!
- Trzymaj przy sobie lądowisko. Składaną matę, kawałek drewna, a nawet zwinięty dywan mogą pomóc Ci wystartować w wysokich trawach lub śniegu.
- Studiuj mapy! Spójrz na mapy satelitarne, aby znaleźć nowe obszary do latania. Jeśli szukasz szeroko otwartych przestrzeni lub interesujących miejsc do fotografowania, wystarczy trochę poszukać, aby znaleźć nowe wspaniałe miejsca.
- Baw się dobrze! Drony to świetna zabawa, ale musisz zachować bezpieczny dystans od ludzi, samochodów i domów.
- Trzymaj drona w twardym futerale lub torbie ochronnej. Twój dron jest inwestycją, trzymaj go chronionego podczas transportu. Walizka umożliwia również przechowywanie baterii i ładowarek.
7. Bezpieczeństwo
- Zbadaj przepisy i prawa dotyczące dronów w swojej okolicy.
- Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o przepisach dotyczących dronów i aktualnych wytycznych dotyczących bezpieczeństwa;
- Trzymaj drona w zasięgu wzroku;
- Nie należy próbować przekraczać zasięgu transmisji drona;
- Monitoruj warunki pogodowe;
- Leć w dobrych warunkach oświetleniowych;
- Uszkodzone śmigła należy natychmiast wymienić;
- Niech inna osoba pomoże ci jako obserwator. Dodatkowy zestaw oczu może być niezwykle pomocny;
Nie czujesz się pewnie sprawdź nasze szkolenia. w DJI ACADEMY